A blog section where general information, current news, developments and trends are shared for professionals in the field of communication and marketing and for those who are interested in this area.

TANITICI VİDEOLAR B2B MÜŞTERİLERİNİZ İÇİN NEDEN ÖNEMLİDİR?

|

Video, B2B müşterilerinize en etkili iletişim araçlarından biri olma yolunda ilerlemektedir.

2016 yılında B2B endüstrisi video pazarlamanın ciddi bir oyun değiştiricisi olduğunu gördü. Bu sebebi beyinlerimizin öykü anlatımına bayılması ve bu anlatılanların bizi derinden meşgul ederek hayal gücümüzde yer etmelerinden kaynaklanmaktadır.

Buna rağmen bazı B2B pazarlama uzmanları hala video kullanımına karşı ihtiyatlı olsalarda, veriler bambaşka şeyler anlatıyor. Üst düzey yöneticilerin %54’ü her hafta işle ilgili videoları çalışma arkadaşlarıyla paylaşmaktalar.

Video çeşitlerini inceleceğimiz çok farklı amaçla üretilebilecek çalışmalar mevcuttur. Üretebileceğiniz farklı video formatları arasında, tanıtıcı video diğerlerinin arasında en önemli öncelikte olması gereken türdür. Ürününüzün veya hizmetinizin kısa ve öz tanıtımını yapacağız 30 ile 90 sn. arası oluşturulacak video ile marka tanıtımızı çok daha verimli olarak yapıp mesajlarınızı güçlü bir şekilde karşı tarafa geçirebilirsiniz.

Tanıtıcı video, kazandırıcı bir pazarlama adımıdır. Bu sayede potansiyel müşterilerinize, markanızın hayatlarını nasıl daha iyi hale getirebilecekleri konusunda hızlı ve güçlü bir genel bakış verebileceksiniz.

Neden pek çok B2B markasının tanıtıcı videolar hazırladığı ve bu sayede nasıl daha güçlü bir etki yarattıklarının nedenlerine göz atalım;

 

Açık ve güçlü bir mesaj iletin

Bu tarz videoların etkili olmalarının başında gelen sebep, bir dakikadan daha kısa bir süre içerisinde insanların dikkatini kazanabiliyor olmalarıdır.

Tanıtıcı videonun amacı animasyonlar veya motion-graphics ile müşterilerinize kolay anlaşılabilir bir mesaj sunmaktır. Videolar dikkat çeker ve anlayışı kolaylaştırır. Eğer karmaşık ve son derece teknik bir ürün/hizmet sunuyorsanız, bu anlatım yolu işinizi çok daha kolaylaştıracaktır.

Videonuz; kısa, ayrıntıları açıklayan, detaylarda boğulmayan, yaptıklarınızı net olarak ortaya koyan bir formatta olmalıdır. 145 kelime barındıran 60 sn’lik bir video en önemli bilgilere odaklanma açısından çok önemlidir.

Tanıtıcı videonun bir başka misyonu da müşterinizin merak ettiği soruları daha onlar sormadan yanıt vermektir. Bu sayede daha verimli bir iletişim çalışması başlamasına olanak sağlanacaktır.

Şirket içinde metin yazarlığı ve video prodüksiyonları çözümü yapabilecek bir ekibiniz varsa bu onlar için mükemmel bir proje olacaktır. Eğer böyle bir ekibiniz yoksa profesyonellerden yardım alarak çözüm üretebilirsiniz. Bu tanıtıcı video muhtemelen müşterilerinizin sizin hakkında göreceği ilk içerik olacağı için ilk izlenim çok önemlidir. Bu sebeple anahtar mesajların doğru tespiti ve kurgu çok önemlidir.

Tutarlı bir marka algısı oluşturun

Kaliteli bir tanıtım videosu hazırlamanın başka bir nedeni de pozitif marka algısına büyük ölçüde yardımcı olabilmesidir. Potanesiyel müşterileriniz web sitenizden, sosyal ağlardan sizin hakkınızda bilgi sahibi olmuş olabilirler. Ancak tutarlı ve güçlü bir video, marka imajını daha da geliştirecektir. Ayrıca herhangi bir tutarsızlık olması durumda marka stili ve tonunu ayarlamanızda yardımcı olacaktır.

Bir tanıtım videosu, sunmuş olduğunuz mesajlarınızı birleştirir. Potansiyel ve mevcut müşterilerinize tutarlı bilgiler verir. Konu olarak ürün veya hizmetlerinizi demo olarak anlatmak yerine müşterilerinizin sizinle çalışırken ne gibi faydalar elde edeceklerine odaklayıp değer pazarlayabilirsiniz.

Tanıtım videosu içerisinde tüm mesajlar, dil, görseller, işletmenizin markalaşmasıyla doğrudan ilintilidir. Sözcük seçimi, değer önerisinden görsel öğelere ve öykü dizisine kadar her ayrıntı, diğer tüm kanallardaki iletişim çizginiz ile uyumlu olmalıdır. Bu sayede müşterilerinizin gözünde tarzınız ile farklılaşıp, markanızın önemsediği değerlere ilişkilenmelerine yardımcı olabilirsiniz.

Tanıtım videosunda harekete geçirici mesaja (Call-to-Action,CTA) dikkat edin. Bu açıklama ile izleyecilere, sizinle çalışmaları halinde bir sonraki adımda nelerle karşılacaklarını net bir şekilde göstermelisiniz.

Kargaşadan uzak durun

Eğer tanıtım videosu marka bilinci oluşturan ve ayırt edici bir araç olarak kullanılacaksa dikkat çekici olmalıdır. Akılda kalıcı bir video oluşturmak için bir takım yaklaşımlardan birini seçmelisiniz. En etkili ve en popüler olan yaklaşımların başında karikatür stili, hareketli karakterli videolar, whiteboard animasyonu, motion-graphics, stop-motion ve 3D animasyon gelir.

Anime edilmiş karakterler markanızı daha cana yakın ve ulaşılabilir göstermek için birebirdir. Özellikle whiteboard karmaşık konseptleri görselleştirip daha basit bir şekilde aktarmak için çok kullanışlıdır.

Video prodüksiyonunda neredeyse sayısız şeçeneklere sahipsiniz. Markanız için en doğru yaklaşımın hangisi olacağını ajansınız tarafından size tavsiye edilebilir.

Video da bir diğer önemli husus seslendirmedir. Mutlaka profesyonel seslendirmecilerden destek alınmalıdır. Seslendirme de kullanılacak tonun genel marka bilinci oluşturma ve videonun amacı ile eşleştiğine dikkat edilmelidir. Aynı zamanda 60 sn’lik bir videoda dinleyicileri sıkmadan dinamizmin ve tazeliğin sürekli koruması sağlanmalıdır.

Tüm bu çalışmaları yaptıktan sonra videoyu hangi iletişim kanallarından servis edeceğiniz çok önemlidir. Sadece markanızın web sitesi üzerinden yapacağız bir iletişim çok sığ kalabilecektir. Bu sebeple doğru bir strateji ile sosyal medya kanalları, e-maillin ve müşterilerinize ulaşabileceğiz diğer kanalları kullanmak için planlama yapmalısınız.

Back to blog