A blog section where general information, current news, developments and trends are shared for professionals in the field of communication and marketing and for those who are interested in this area.

SOSYAL SORUMLU BİR İŞLETME OLMAK

|

Küçük işletmeniz için, kar amacı gütmeyen yerel bir kuruluşa bağış yapmak gibi özel bir hayırseverlik teşviki planlıyor olabilirsiniz. Birçok kar amacı güden şirket yalnızca yardımseverlik sezonunda toplum için hayır işleri yaparken, bazıları hayırseverliği iş modellerine yıl boyu yerleşecek şekilde şirketleşiyorlar. Bu durum bütün küçük işletmeler için uygulanabilir olmayabilir, fakat gücü yeten işletmeler için sosyal sorumluluğun uzun vadede yararları, elde ettikleri karın bir kısmını gözden çıkarma durumu ile kıyaslandığında çok daha ağır basacaktır.

 

Sosyal sorumlu iş modeli nedir?

Hayırsever iş modeline sahip kar amacı güden şirketler yılın 365 gününde, yapılan her satışın dahil edildiği bir sosyal amacı desteklerler. Bunun için verilebilecek olan en bilindik örnek Tom ’un “One for One” modelidir. Bu modeldeki ayakkabı şirketi ayakkabı satın alan her bir müşteri karşılığında ihtiyaç sahibi bir çocuğa bir çift ayakkabı bağışlamaktadır. Diğer şirketler yaptıkları her satışın bir kısmını belirli bir amaç ya da amaçlar doğrultusunda bağışlarlar. Bunlardan bazıları bağışların nereye gideceğini müşterilerin seçmesine olanak sağlar. Böyle bir iş modelinin işletmenize para kaybettireceğini düşünüyorsanız, tekrar düşünün: Hayırsever teşvikler bilançonuzu yalnızca daha iyi bir şekilde etkiler.

Hayırsever para toplama ve bağışlama platformu PlanG’ nin kurucusu ve CEO’su Marti Beller “Yapılan araştırmalar müşterilerin %80’ inin kendi seçimlerine göre bağış yapan markaları kullanmaya daha istekli olduklarını göstermektedir” diye belirtmiştir. “Çoğunluğun iyiliğine hizmet etmenin işletmenize getireceği herhangi bir olumsuz tarafı olamaz. Bu bir kazan-kazan durumudur – kar amacı gütmeyen kuruluşlar daha fazla bağış alır, müşteriler bağlı ve güçlenmiş hisseder, işletme sadık müşteriler kazanır.”-
Kar amacı gütmeyen kuruluşlara ücretsiz servis sağlayan bir teknoloji danışmanlığı şirketi olan SplinterRock ’un CEO’su Tom Hsieh, işletmelerin proaktif olarak müşterilerine, topluma olumlu katkılarda bulunduklarını göstermeleri gerektiğini söylemiştir.
Hsieh, “İnsanlar alışveriş yaptıkları markalarla bağ kurmak isterler” diye belirtmiştir. “Hayır yapabildikleri ve sayesinde dünyada bir şeyleri değiştirebildikleri şirketlerle kendilerini özdeşleştirmek isterler.”

 

Sosyal sorumlu bir işletme olabilmenin en iyi yolu nedir?

Tüketiciler iyilik yapma adına sahip oldukları satın alma gücünü basit ve pratik bir şekilde kullanmak isterler. Tek başlarına araştırmak ve kendileri için önemli olan her bir amaç için tek tek bağış yapmak zorunda kalmadan dünyada bir fark yaratmak isterler. İşletmenizin karının bir kısmını belirli bir amaç için bağışlamak sosyal sorumluluğu uygulamak adına çok iyi bir yöntem olsa bile müşterilere seçim hakkı vermenin çok daha büyük avantajları vardır.
Beller, “günümüz alışverişçileri sadece tek bir amaç için tek bir şekilde bağış yapmıyorlar” diye konuşmuştur. “Ayrıca, günlük yaşam tarzlarını pek etkilemeden bağış yapmanın yollarını bulmak isterler. Perakende bazlı hayırsever teşviklerin bu kadar popüler olmasının sebeplerinden birisi de budur.”

E-ticaret sitesi PopNod’un kurucusu ve CEO’su olan Stephanie David “İnsanlar yürekten cömertler ve gerçekten yardımda bulunmak istiyorlar fakat çoğunun bunu yapabilmek için yeterince zamanı ya da parası olmuyor” diye eklemiştir. “PopdNod, yapılan alışverişler karşılığında müşterilere nakit para üstü sunuyor ve bu parayı tercih ettikleri amaca bağışlamalarını sağlıyor. Bu sayede insanlara, bağış yapmayı günlük yaşamlarına entegre edebildikleri basit bir fırsat sağlanmış oluyor.”

Plan G, Cheritable Checkout ve Yuvarla Sosyal Girişimi gibi şirketlerle ortak olunabilen ve müşteriler için seçim bazlı hayırsever bağışlar sağlayan birçok B2B hizmet bulunmaktadır.

 

Sosyal sorumlu bir işletmeyi nasıl pazarlarsınız?

Zack Rosenberg, kar amacı gütmeyen kuruluşlara mal satan ve onlardan mal alan, aynı zamanda kazancının yüzde 50’sinden fazlasını çeşitli küresel amaçlar için bağışlayan çevrimiçi bir pazar yeri olan Do Good Buy Us’ın kurucusu ve CEO’sudur. Rosenberg sosyal girişimcilere, şirketlerinden alış veriş yapıldığı taktirde tam olarak nelerin başarıldığının müşterilere vurgulanmasını tavsiye etmiştir.

Rosenberg “tüketiciye ‘sizin sayenizde mümkün olanlar işte bunlar’ dediğiniz her an işletmeniz için bir kazançtır” diye belirtmiştir. “Her şey aslında bir hikaye satmaktır”.
Ulusal ‘Giving Tuesday’ hareketinin kurucu ortaklarından olan Rosenberg, işletme sahiplerini hayırseverlik işlerine ‘Giving Tuesday’ kampanyası ile başlamaları konusunda teşvik etmiştir. Şuan dördüncü yılında olan bu hareket geçmiş Şükran günü tatilinin başlangıç haftasının (Cyber Monday’i takip eden) bir parçasıdır ve ulusal yardımseverlik ve hayırseverliği teşvik etmeyi amaçlamaktadır. ‘Giving Tuesday’’in bir parçası olarak, küçük işletmeler hayırseverlik deryasına dalıp yıl boyu sürecek olan bir sosyal girişimcilik yolculuğuna çıkma fırsatı elde edeceklerdir.

 

Back to blog