A blog section where general information, current news, developments and trends are shared for professionals in the field of communication and marketing and for those who are interested in this area.

KORONAVİRÜS (COVID-19) DÖNEMİNDE İLETİŞİM

|

Dünya Sağlık Örgütü, COVID-19’u küresel bir salgın olarak ilan etti. Bir çok bilinmeyenle dolu bir süreç yaşadığımız bu dönemde müşterilerimize ve işlerinde olumsuz değişimler yaşamış işletmelere yol göstermek açısında ufak tiyolar hazırladık.

Çevremizden de görebileceğimiz üzere küresel salgın yayılmaya başladığından beri koronavirüsten başka bir şey konuşmaz olduk. Bu ilgiliyi doğal olarak Google aramalarında da görüyoruz. Şubat ayının ilk haftasından bu yana küresel olarak koronavirüs ilgili arama hacmi %260 oranında artmış olduğu görülüyor. Bu arama sadece hastalık hakkında bilgi almanın yanında diğer ürünleri de kapsıyor.

Peki, bu kadar öngörülemeyen değişimin yaşandığı bu dönemde markalar nasıl hareket etmeli?

Değişiklikleri Bildir/İlet

Etkili ve verimli iletişim kurmak, müşteri ilişkilerinizi sürdürmenin anahtarı olacaktır. Özellikle perakende sektöründe faaliyet gösteriyorsanız hizmet verdiğiniz saatlerde bir değişiklik olması durumunda mutlaka bu bilgileri şirketinizin sosyal medya hesaplarından duyurmalı, e-mail yoluyla kayıtlı müşterilerinize bilgi notu göndermeli ve Google Business hesabınızda gerekli düzenlemeleri hızlıca gerçekleştirmelisiniz.

Ayrıca iade süreçleri gibi zaman kısıtı olan işlemler konusunda müşterilerinizi rahatlatmalı bu hususta müşterilerinize bildirimde bulunmalısınız.

Google ve Facebook COVID-19’a nasıl cevap veriyor?

İletişim dünyası olarak bu zor süreçte alınması gereken en önemli önlemlerin başında yanlış haberin ve fırsatçılığın önüne geçmek olduğunu biliyoruz. Kullanıcıların bilgi almak için en çok başvuruda bulunduğu Google ve Youtube bu konuda, semptomlar, aşı bilgileri ve seyahat önerileri hakkında daha fazla bilgi edinmelerini için algoritmalarını geliştirirken, koronavirüsü önlediğini iddia eden tüm içerikleri kaldırıyor ve aynı zamanda koronavirüs üzerinden kazanç sağlayan tüm reklamları da engelliyor. Benzer olarak, Facebook da bu durumdan istifade etmek için reklam yayınlayan tüm hesapları engellemeye başladı.

Bu dönemde Google ve Facebook tarafından getirilen bu önlemler, kazançlarının çoğunu bu tarz mecralara reklam vererek elde eden işletmeleri olumsuz yönde etkileyecek mi? Kısa cevap hayır – reklam metninizde COVID-19’u tedavi etmek, önlemek veya tedavi etmek için herhangi bir iddiada bulunan mesajları kullanmadığınız sürece, bu değişikliğin ücretli hesaplarınız üzerinde minimum etkisi olacaktır.

Stratejinizi Ayarlayın

COVID-19 pandemisi direk veya dolaylı olarak bir çok işletmeye etki etti ve etmeye de devam edecek. Bazı sektörleri yukarı doğru ivmelendirirken bazı sektörleri ise ciddi anlamda geriletmeye başladı. Özellikle el yıkamaların teşvik edildiği bu dönemde el dezenfektanı, çamaşır suyu, temizleme mendilleri vb. ürünlerin satışlarında patlama yaşanırken stoklarında sıkıntılar oluşmaya başladı.

Kamu otoritelerinin önerileri ve şirket politikaları gereği eve kapanan toplumun neticesi olarak özellikle havayolu şirketleri ve turizm acenteleri dar boğaza girmenin eşiğine geldiler.

Bu dönemde reklam veren firmalar için en önemli nokta düzenli şekilde reklamına çıktıkları ürünlerin hala stoklarında olup olmadıklarını kontrol etmek olmalıdır. Eğer ürünlerinizin stokları tükendiyse bu tarz ürünlerin reklamını yapmadığınızdan emin olmalısınız. Böylece mevcudunuzda olmayan ürün için reklam gösterme riskiniz kalmaz.

Potansiyel satışlarda düşüş olacağından endişe eden müşteriler ise reklam kaynaklarında kısıtlamaya gitmeli veya geçici bir süre durdurmalı, pandeminin etkisinin geçeceği dönemlerde daha etkili bir şekilde harcamak üzere reklam planlamasını revize etmelidir.

Her ne yapıyorsak, yaptığımız işe azami dikkat göstererek bu dönemin en az hasarla, toplumca atlatılmasını umuyoruz.

Back to blog