A blog section where general information, current news, developments and trends are shared for professionals in the field of communication and marketing and for those who are interested in this area.

INSTAGRAM BUSINESS KULLANMA REHBERİ

|

Kullanıcı Adı ve Biyografiniz
Her şeyden önce kullanıcı adınızın sadeliği ve diğer mecralardaki kullanıcı adlarınızla uyumu çok önemli.
Profilinizde bilgi verebileceğiniz alan çok kısıtlı ancak web sitenizi ve kısa bir biyografi yazmak için yer var. Bu sebeple biyografiniz, her zaman ne çeşit bir iş yaptığınıza ve Instagram profilinizde kullanıcıları ne beklediğine dair kısa bir bilgi bulundurmalı.

Profil Fotoğrafınız
Kullanacağınız profil fotoğrafı dikkatli seçilmelidir. Bu fotoğraf net, ve markanızın tanınabilir olmasını sağlayan bir fotoğraf olmalıdır.

Başka İnsanları Takip Edin
İşletmenizi daha bilinir bir hale getirmek için ve Instagram’da varlığınızı diğer kullanıcılara daha fazla hissettirebilmek için başka insanları takip etmelisiniz. Instagram’da gönderiler çok geniş kategorilerde yer alıyor. Bu sebeple hedef kitlenizi çok iyi belirlemeniz gerekiyor.

Instagram İçin Kendinize Hedef Belirlemek
Instagram’daki çalışmalarınızın boşa olmaması için her zaman bir strateji oluşturulmalıdır. “Markanız Instagram’da ne elde etmek istiyor?” sorusunu sorduğunuz zaman, yanıtlarınız sizi bir hedefe götürmelidir.

Örneğin:

– Ürün satışını arttırmak
– Web sitenize daha çok kullanıcı çekmek
– Müşteri memnuniyetini arttırmak

 

İçerik Üretimi

Hedeflediğiniz ne olursa olsun, Instagram’da içerik üretirken her daim uymanız gereken bir takım kurallar var.

1) Instagram’da daima kesin ve net olunmalıdır. Oluşturulan gönderilerin ne oldukları, gönderiye yazdığınız açıklamalar anlaşılabilir olmalı.
2) Daima yüksek çözünürlükte ve göze hitap eden görseller paylaşılmalıdır.
3) Gönderilerin altına yazılan açıklamaları anlaşılabilir ve kısa tutulmalıdır.
4) Paylaşım yapılan saatler belli bir hedef kitle araştırması yapıldıktan sonra, dikkatle seçilmelidir.
5) Paylaşım sıklığı özenle belirlenmelidir. Paylaşım sıklığı tamamen markanızın ihtiyaçlarını karşılayacak ve doğasına uygun bir biçimde belirlenmeli, ve belli bir düzene oturtulmalıdır.
6) Instagram Stories özelliğini doğru kullanılmalıdır. Instagram’da hikaye paylaşımı son zamanlarda hayatımıza girmiş olsa da bir hayli çok kullanılıyor. Bu, markanız için her zaman merak uyandıran, eğlenceli ve ilgi çekici şeyler paylaşmak iyi bir yoldur.

 

Her sosyal medya mecrasının olduğu gibi Instagram’ın da kendine ait bir doğası ve kendi içinde kuralları vardır. Bu kurallar uygulandığında, markanız Instagram’dan verim alabilir hale gelir ve bu sayede bilinirliği artar. Instagram’da bir hesabınızın olması ve o hesabı doğru kullanabilmek markanıza epey katkı sağlayacaktır.

Back to blog